top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Prawidłowe trzymanie żółwi europejskich i stepowych

Zaktualizowano: 30 sty


Aby w środkowej Europie właściwie trzymać żółwie lądowe, takie jak Testudo graeca ibera (żółw mauretański), Testudo hermanni boettgeri (żółw grecki), Testudo horsfieldii (żółw stepowy) lub Testudo marginata (żółw obrzeżony), potrzebny jest odpowiedni wybieg zewnętrzny wraz ze szklarnią i dodatkową technologią.
Klimat naturalnego środowiska życia tych zwierząt różni się znacznie od tego co mamy w Polsce. W naturalnych siedliskach temperatury są znacznie wyższe, a słońce świeci intensywniej i dłużej przez cały rok. W naszych szerokościach geograficznych pogoda jest znacznie bardziej zmienna, z dłuższymi i zimniejszymi zimami oraz letnimi miesiącami cechującymi się wyższymi opadami deszczu i częstymi okresami złej pogody.


Poznań (Polska)Korfu (Grecja) - żółw greckiHerat (Afganistan) - żółw stepowy


Wybieg dla europejskich żółwi lądowych powinien znajdować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie, aby zapewnić zwierzętom odpowiednią ilość światła i ciepła. W zależności od rodzaju gleby, należy wymieszać ją z kruszywem wapiennym, aby uczynić ją przepuszczalną dla wody i stworzyć suche obszary dla zwierząt. Duże obszary wybiegu powinny być obsadzone dzikimi roślinami, aby zapewnić żółwiom zdrowe pożywienie. Niektóre większe rośliny w wybiegu służą jako źródło cienia i schronienia.


Jako rośliny paszowe nadają się na przykład: mniszek lekarski, cykoria podróżnik, malwy, prosienicznik, pięciornik, gwiazdnica, pokrzywa, jastrzębiec i wiele innych dzikich roślin.

Rośliny dające schronienie i tworzące mikroklimat, które niechętnie są przez żółwie zjadane to lawenda, tymianek, liliowce, hosty i wiele innych niskich krzewów.Rozmiar wybiegu zależy od liczby zwierząt, zakładając co najmniej 10 m² na jednego dorosłego żółwia i dodatkowe 5 m² na każde kolejne zwierzę. Konieczne jest posiadanie wysokiej jakości szklarni do trzymania europejskich żółwi lądowych. Grubość ścian powinna najlepiej wynosić co najmniej 16 mm, aby zwierzęta osiągnęły odpowiednie temperatury najszybciej jak to możliwe.


Rozmiar szklarni zależy od liczby żółwi i nie powinien być zbyt mały. Szklarnia powinna być umieszczona na podstawie z kamienia lub drewna, aby zapewnić stabilność i umożliwić zwierzętom swobodne wchodzenie i wychodzenie przez stworzenie wejścia do szklarni. Wejście to powinno być łatwe do zamknięcia, aby chronić zwierzęta przed drapieżnikami w nocy i zimą.Jeśli żółwie mają pozostawać w wybiegu podczas hibernacji, należy zbudować dół hibernacyjny, który powinien mieć co najmniej 80 cm głębokości. Ten dół hibernacyjny musi pozostawać bez przymrozków podczas całej hibernacji, aby zapobiec zamarznięciu zwierząt zimą. W trakcie hibernacji wybieg i ziemia są utrzymywane w stanie bez przymrozków za pomocą dodatkowego ogrzewania. Ochronne schronienie z podgrzewanym dachem to skuteczna opcja, którą można łatwo samodzielnie zbudować. Należy jednak upewnić się, że żółwie będą hibernować właśnie w dole hibernacyjnym, a nie w jakimś innym miejscu na wybiegu. Inną bezpieczną opcją jest hibernacja w lodówce, która zabezpieczona jest odpowiednim termostatem zabezpieczającym przed zbyt niskimi temperaturami.Aby stworzyć odpowiednie warunki dla żółwi w okresie przejściowym wiosną i jesienią, w wybiegu potrzebne jest również schronienie z podgrzewanym dachem lub wentylatorem grzewczym, aby po hibernacji temperatura nie spadała w szklarni zbyt gwałtownie, a żółwie nie zakopywały się zbyt wcześnie jesienią, przygotowując się do hibernacji. Gdy żółwie obudzą się wiosną, temperatury nawet nocą nie powinny spaść poniżej 8-10 stopni. Wówczas potrzebna jest odpowiednia lampa grzewcza, generująca punktowo temperaturę od 35 do 38 stopni na wysokości żółwi. Pod tą lampą żółwie mogą osiągnąć właściwą temperaturę, a metabolizm wraca do normy po hibernacji. Ta lampa grzewcza powinna być dostępna dla żółwi przez cały czas ich aktywności, aby zrównoważyć okresy złej pogody. Lampę grzewczą w okresie lata możemy zdemontować. Sterowanie ogrzewaniem, jak również lampą grzewczą, powinno odbywać się za pomocą odpowiednich termostatów w połączeniu z programatorem czasowym, aby stworzyć równomierne warunki.


Należy pamiętać o automatycznym podnośniku okna w szklarni, aby temperatura nie wzrosła zbyt wysoko. Przegrzanie szklarni w bardzo ciepłe dni jest bardzo ryzykowne. W miesiącach letnich może być konieczne zacienienie wybiegu, aby zapobiec zbyt wysokim temperaturom w środku.


Czy można trzymać żółwie na wybiegu zewnętrznym bez szklarni?


Nie, jak już wspomniano, trzymanie żółwi lądowych europejskich i stepowych bez szklarni i odpowiedniej technologii nie jest zgodne z ich potrzebami. Zwierzęta trzymane na wybiegu zewnętrznym bez odpowiedniej ochrony niestety często umierają wcześnie, ponieważ nie są w stanie dostosować się do warunków klimatycznych. Bez dodatkowego ciepła poruszają się mniej, a typowym problemem spotykanym u żółwi bez szklarni jest uszkodzenie nerek. W przypadku wielu zwierząt hodowanych w "zimnych warunkach bez szklarni" mogą pojawić się problemy zdrowotne po zaledwie kilku latach, a często prowadzą one do przedwczesnej śmierci żółwi. Są to zwierzęta zmiennocieplne, pochodzące z regionów o zupełnie innych warunkach klimatycznych niż takie jakie są w Polsce.
Jeszcze żadna firma w Polsce nie oferuje gotowych szklarni dla żółwi z tak grubymi ścianami, ale można ją z łatwością wykonać samodzielnie bądź zamówić ze strony niemieckiej:
Tekst: Günter KEMPER

787 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page