top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Kontrola podczas hibernacji w lodówce

"Kontrola podczas hibernacji w lodówce", jak ją przeprowadzić?Z jednej strony sprawdzamy regularnie parametry (temperatury panujące w lodówce, wilgotności substratu) i zapewniamy regularny dopływ tlenu otwierając lodówkę kilka razy w tygodniu. Z drugiej strony kontrolowanie obejmuje regularne, krótkie kontrole żółwi i ich ważenie.

Podczas kontrolowanej hibernacji zwierzęta waży się co 4 tygodnie i krótko sprawdza. W ostatniej 3/4 fazie hibernacji kontrolujemy częściej co 2 tygodnie.


Oto kilka wskazówek:

1) Kontrole odbywają się tylko w dni powszednie, w dniach, gdy w razie nagłych wypadków dostępny jest lekarz weterynarii od gadów.2) Przed kontrolą przewietrz pokój z lodówką przez 30 minut


3) Należy unikać zbyt intensywnego oświetlenia , ponieważ żółwie bardzo silnie reagują na bodźce świetlne.


4) Przygotuj wagę, notatnik i długopis,

przełącz telefon komórkowy w tryb aparatu. (Umieść wagę na gładkiej, płaskiej powierzchni)5) Przygotuj 2 miski na liście i glebę, spryskiwacz do kwiatów z wodą o temperaturze lodówki


6) Umieść ewentualnie krzesło lub mały stolik obok lodówki, aby wyjąć pudełka z lodówki bez konieczności odłączania kabli termostatu czy termometrów. Każde pudełko jest wyjmowane i sprawdzane po kolei.


7) Wyjmij pudełko z lodówki, wyjmij liście do osobnego pojemnika. Wykop zwierzę, jeśli jest zakopane. Ziemia trafia do osobnej miski.


8. ) Szybko sprawdź żółwia czy nie ma zaczerwienienia na plastronie. Czy nos / usta są bez śluzu? Czy oczy są zamknięte i nie łzawią? Czy jest jakaś lekka i powolna reakcja na dotyk? Jeśli przydarzy Ci się coś nietypowego, należy zrobić zdjęcia i wysłać je do weterynarza gadów i omówić czy potrzebne jest podejmowania innych kroków. Wydalanie kału czy moczu może się czasem powtórzyć i nie stanowi powodu do obaw. Po prostu usuń je. Jednakże gdyby wyglądało to nietypowo lub były widziane robaki, dla bezpieczeństwa powinien sprawdzić to weterynarz.9) Zważ zwierzę i zapisz wagę z datą.


10) Zwróć ziemię do pudełka hibernacyjnego. Jeśli ziemia wydaje się zbyt sucha, po prostu nawilż ją spryskiwaczem.


* żółwie stepowe hibernują w suchszym podłożu


11) Następnie odłóż zwierzę z powrotem do pudełka w kierunku, w którym został przez nas znaleziony, i przysyp ziemią jego tylne łapy i pancerz, zostawiając swobodne miejsce na głowę. Umyj ręce przed kolejnym zwierzęciem. Wymyj pojemniki na liście i ziemię.12) Jeśli liście są bardzo suche i mocno grzechoczą, można łatwo nawilżyć je w pojemniku opryskiwaczem do kwiatów, który najlepiej trzymać w lodówce. Potem zwróć liście z powrotem do pudełka. Nigdy nie pryskamy na żółwia!

Woda w butelce musi mieć temperaturę lodówki, inaczej zwierzęta mogą się obudzić. Uwaga: Po dłuższym nawilżeniu i otwarciu może dojść do spadku temperatury w lodówce, mając na uwadze minimalne temperatury.


13) Następnie przewietrz lodówkę po 3 dniach.

W przeciwnym razie absolutnie zostaw zwierzęta w spokoju.

Przewietrzaj lodówkę krótko 3-4 razy w tygodniu, około. 10 sekund. Małe i bardzo zaopatrzone lodówki zalecamy otwierać również codziennie. Lepiej otwierać krótko i częściej niż rzadko z dłuższym odstępem czasu, aby nie wpływać na poziom temperatury w lodówce. Sprawdzaj wilgoć substratu. Nawilżaj tylko wtedy, gdy substrat jest być zbyt suchy. W żaden sposób nie powinien być mokry. Jeśli podłoże jest zbyt mokre należy zastąpić je schłodzonym substratem rezerwowym. Jeśli widać na liściach pleśń, należy je również wymienić. Schłodzone liście jako rezerwa można przechowywać na zewnątrz.14) Jeśli od zimy w lodówce nastąpiła poważna utrata wagi o ponad 5% to należy omówić z weterynarzem czy zwierzę może dalej hibernować. Również, jeśli zauważysz coś niepokojącego. W razie wątpliwości najpierw odłóż zwierzę z powrotem do pudełka w lodówce i najpierw spokojnie porozmawiaj z weterynarzem. Pokaż zdjęcia weterynarzowi przed podjęciem jakichkolwiek działań.


15) W przypadku zaczerwienienia plastronu, wyjmij zwierzę z lodówki i umieść je w chłodnym miejscu. Natychmiast skonsultuj się z weterynarzem od gadów. Jest to bardzo pilne!

Wyjaśnij, do jakich temperatur należy rozgrzać zwierzę do konsultacji i odwiedź jeszcze tego samego dnia weterynarza od gadów. Zaczerwienienia to zawsze nagły wypadek i należy jak najszybciej wyjaśnić to z weterynarzem niż szukać pomocy na forach internetowych czy facebooku. Podobnie postępujemy, kiedy mimo stałych temperatur w lodówce, widzimy żółwie z otwartymi ustami lub gdy mają silne wydzieliny.Wszystkich żółwiom życzymy udanej hibernacji!!Tekst: Frauke HUSTINX

Opracowanie i tłumaczenie: Radosław RUSIECKI

225 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page