top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Kąpiele żółwi

Kąpiel żółwi jest bardzo spornym tematem. Dosyć często możemy przeczytać o wymuszanych kąpielach dzień w dzień przez okres 2-3 tygodni by przygotować żółwia do hibernacji. Każda ciepła kąpiel pobudza działanie jelit, a żółwie z łatwością się opróżniają. Dlatego zbyt częste kąpiele doprowadzają żółwie do zaburzenia ich flory bakteryjnej, a przy tym osłabienie ich organizmu (VINKE & VINKE 2006). Możemy tylko sobie wyobrazić jak my sami czujemy się kiedy nasze jelita są kompletnie puste, a żółwie muszą mieć jeszcze siłę na to by przetrwać długą hibernacje i być gotowym na ewentualne głębsze zakopywanie się kiedy temperatury szwankują. Przecież nie pobierają tej energii z powietrza. Jest to stara metoda która była praktykowane w przeszłości kiedy właściciele nie mieli dostępu do szklarni czy lamp grzewczych, a trzeba było żółwie jakoś przygotować do hibernacji. Ta nienaturalna metoda została bardzo źle interpretowana i nawet jeśli kilku właścicielom udało się obudzić żółwie to u innych doprowadziło to do wielu problemów czy śmierci swoich ukochanych zwierząt. W czasie kiedy żółwie przygotowują sie do hibernacji, poprzez ciepłe kąpiele wymuszamy pracę organizmu żółwia co również mija się z celem. Wnioski zostały wyciągnięte podobnie jak w systemie lotnictwa i pozwolono żółwiom samemu przygotować się do hibernacji zapewniając im na wybiegu szklarnie, lampę grzewczą, dostęp do pokarmu i wody. Dokładnie podobnie jak robią to w naturze. Bardzo ciężko jest nam zajrzeć do środka organizmu żółwia i stwierdzić czy ich organizm jest gotowy. Dlatego my właściciele powinniśmy zapewnić takie warunki dla żółwi na wybiegu zewnętrznym by było tam jak najmniej naszej ingerencji. Wtedy przy spadających temperaturach i dostępie do lampy grzewczej na wybiegu zewnętrznym z czasem żółwie same opróżniają część treści pokarmowej, ale nie robią tego nigdy by jelita były kompletnie puste.


Inna kwestią do zastanowienia do osób trzymających żółwie w terrarium są częste kąpiele. Dlaczego są zalecane?

Ze względu na to, że w terrarium dla żółwi jest zbyt sucho, przez to widzimy często nierównomierny wzrost skorupy. Starając się chronić je przed wysuszeniem zapewniamy im częste kąpiele, ale czy mamy pewność że flora jelitowa dalej zostaje utrzymana w normie ? Czy my ludzie również spożywamy codziennie suszone śliwki bądź inne preparaty na wspomaganie wypróżniania ? Nie ! Dlaczego fundujemy to żółwiom? Próbujemy utrzymać odpowiednią wilgotność na niekorzyść ich pracy jelit. Zbyt częste kąpiele wypłukują również bakterie jelitowe, a to prowadzi do tego że mimo spożywania pokarmu nie jest on w stanie być odpowiednio wchłaniany, a gady głodują mimo tego że jedzą. Również przymusowe kąpiele są wbrew ich woli. Żółwie nie mają możliwości wyjścia z niej kiedy po prostu nie mają na to ochoty. Nieuchylnie próbują wydostać się z pudełka z wodą, a my trzymamy je pod przymusem myśląc że jest to bardzo odpowiednie. Bardzo często szukamy rozwiązań które niosą za sobą pozytywne i niestety te negatywne aspekty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby żółwie nie mieszkały w terrarium wcale. Musimy zawsze pamiętać że terrarium NIE jest odpowiednie dla gatunków europejskich (grecki, mauretański, obrzeżony) czy żółwi stepowych. Wtedy owy problem zostaje rozwiązany. Inną metodą utrzymania odpowiedniej wilgotności jeśli trzymamy z jakiś powodów żółwie (okres przejściowy, choroby) w terrarium byłoby zapewnienie bardzo dużej ilości roślin czy tworzenie stale wilgotnych kryjówek (mieszanych ziemię z mchem sphagnum, bądź tworząc je pod korzeniami traw czy całymi płatami mchu). Dodatkowo powinniśmy spryskiwać rano i wieczorem całe terrarium. Tam również zawsze zapewniamy stały dostęp do baseniku by żółw wedle swoich upodobań mógł z niego korzystać.


Z innych powodów jak choroby żółwiowe stosujemy kąpiele tylko według zaleceń weterynarza.


Kiedy wyjątkowo kąpać żółwia ?

- przy pobraniu kału do badania u weterynarza

-choroby (np. nerek) tylko z zaleceń weterynarza

-żółwie które nie hibernują ze względu choroby i są trzymane całą zimę w terrarium, warto wykonać od czas do czasu kąpiel w celu uchronienia przed wysuszeniem. W terrarium dla nich jest zbyt ciepło, zbyt sucho i zbyt ciasno

- kilka razy przed hibernacją jeśli żółwie są przygotowywane z terrarium do hibernacji (ta metoda nie jest metodą naturalną i jest bardzo ryzykowna),

*jeśli żółw przygotowuje się do hibernacji z wybiegu zewnętrznego nie ma potrzeby dodatkowych przymusowych kąpieli


Żółwie które po hibernacji miały odpowiednio wilgotne podłoże nie muszą być dodatkowo kąpane. Na ogół korzystają z misek do kąpieli dopiero wtedy kiedy z czasem osiągną odpowiednie temperatury dzięki lampie grzewczej. Nigdy nie powinniśmy wkładać zimnych żółwi (dopiero obudzonych) do ciepłej wody! Jeśli żółw był hibernowany w zbyt suchym podłożu, i widzimy że nie korzysta z miski można włożyć żółwia raz do wody dopiero po kilku dniach (tylko wtedy kiedy sam się już wygrzewa i nabierze odpowiednich temperatur) z możliwością swobodnego wyjścia.* Jeśli cała dobra flora jelitowa zostanie usunięta poprzez częste wymuszane kąpiele, mogą wystąpić problemy zaburzania przyjmowania pokarmu bądź po hibernacji, takie jak anoreksja pohibernacyjna.


Czasami żółwie nie mają ochoty na kąpiel, a jedynie piją wodę z miski. Mogą robić to również wtedy kiedy my sami tego nie widzimy.


Miska do kąpieli powinna być zawsze na tyle duża by zmieścił się do niej cały żółw.


Miskę można zabezpieczyć wkładając do niej kamienie, w razie upadku żółw ma możliwość łatwego odwrócenia się.By pozbyć się jaj nicieni, miski do kąpieli czyścimy wodą z mydłem używając szczotki bądź szorstkiej gąbki (środki dezynfekujące tego nie potrafią). Bakterie są również zabijane kiedy po myciu wystawiamy je na działanie słońca przez kilka godzin. Jaja wydalane z kałem mogą prowadzić do ponownej infekcji na które podatne są częściej młode żółwie.

331 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page