top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Zakup żółwia?

Zaktualizowano: 20 paź 2023

Kupno czy adopcja żółwia to decyzja za którą będziemy odpowiedzialni przez całe nasze życie. Są to zwierzęta, które dożywają ok 100 lat, a niektóre gatunki są w stanie żyć jeszcze dłużej. Różnią się one wielkością, kolorystyką i tym czym się żywią. Jedne zapadają w sen zimowy (hibernacje), inne potrzebują odpoczynku w ciągu najgorętszych dni lata (letarg), a jeszcze inne są aktywne przez cały rok. Dlatego przed nabyciem owego zwierzęcia, należy dokładnie dowiedzieć się o jego zapotrzebowaniach i stworzyć im warunki podobne jakie mają w swoim naturalnym środowisku. Każdy nabyty przez nas żółw musi posiadać dokument potwierdzający jego legalne pochodzenie i musi być zarejestrowany w urzędzie w przeciągu 14 dni od jego nabycia. Kwestia dostępności medycznej w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, to temat który nie powinien być przez nas pominięty. Każdy odpowiedzialny właściciel żółwia leczy go u specjalisty weterynarii, niżeli na forach internetowych czy grupach facebookowych.Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie żółwia lądowego?

Wybieg i terrarium:
Przy tworzeniu miejsca dla naszego wybranego zwierzaka, powinniśmy odzwierciedlać im naturalne siedlisko z którego pochodzą. Żółwie greckie, stepowe, mauretańskie czy obrzeżone to gatunki żółwi które muszą w ciągu swojego sezonu (od wiosny do jesieni), żyć na wybiegu zewnętrznym, który połączony jest z dodatkową ogrzewaną szklarnią. Taki wybieg powinien być zabezpieczony od dołu (chroniąc go przed podkopaniem i ucieczką), jak również od góry (by chronić go przed drapieżnikami). Wybieg powinien być na tyle duży, by żółw miał możliwość poruszania się i eksploracji terenu. Terrarium domowe dla tych gatunków żółwi, uważane jest za szkodliwe. Suche powietrze, brak wystarczającego miejsca, brak możliwości obniżenia temperatury, brak pór roku prowadzi do nieodwracanych problemów zdrowotnych.

Inaczej sytuacja wygląda u żółwi które nie zapadają w hibernacje, wtedy w okresie zimy trzymamy je tymczasowo w terrarium, polecane są one głównie doświadczonym osobom. Żółwie z lasów tropikalnych czy żółwie afrykańskie pochodzące z bardzo suchych rejonów lecz potrzebują one stosunkowo wysokiej wilgotności.

Temperatury:
Wszystkie żółwie są zwierzętami poikilotermicznymi (czyli ich temperatura ciała, zależy od temperatury otoczenia). Najczęstszym popełnianym błędem u żółwi stepowych, greckich, obrzeżonych czy mauretańskich jest utrzymywanie ich między temperaturami hibernacji, a temperaturami odpowiednimi do pełnej pracy organizmu (35-38 stopni). Żółwie potrzebują ciepła by mogły odpowiednio żyć. Niskie temperatury, są dobre jako okres przejściowy tylko w ograniczonym czasie, przygotowującym ich do hibernacji. W czasie złej pogody czy w okresach przejściowych jak wiosna czy jesień, powinniśmy zapewnić im w szklarni na wybiegu zewnętrznym dodatkowe ogrzewanie w postaci lampy grzewczej, jak również ochronę przed niskimi temperaturami w nocy.

Kryjówki:
Są ważnym elementem na wybiegu zewnętrznym, służą one do ochrony przed warunkami pogodowymi, ochroną przed zbyt wysokimi temperaturami, jak również pełnią funkcję ochronną przed innymi zwierzętami. Możemy wykonać je w glebie, w korzeniach (zabezpieczając żółwie przed ucieczką), starych doniczkach, specjalnych domkach, jaskiniach.

Wilgotność:
W zależności od gatunku, wilgotność jest ważna dla każdego gatunku żółwia. Głownie w młodym stadium, która pozwala na prawidłowy i równomierny ich wzrost. Jak wspomniano wyżej, nawet gatunki które zamieszkują gorące tereny, jak np. żółw pustynny - kopie bardzo duże doły by utrzymać odpowiednią wilgotność. Ze względu na ograniczone miejsce w terrariach używa się specjalnego sprzętu w postaci foggerów do utrzymywania odpowiednio wysokiej wilgotności.

Woda:
Mimo że żółwie nie piją zbyt często, to każdy z nich powinien mieć stały dostęp do świeżej wody, na tyle dużej by mógł się w niej cały zmieścić, lecz na tyle płytkiej by nie mógł się w niej utopić.

Higiena:
Ważne jest by utrzymywać cały wybieg w uporządkowany higieniczny sposób. Zbierać regularnie odchody, jak również dbać o czyste miejsce do wody pitnej.

Opieka zdrowotna:
Żółwie niestety nie mają mimiki i nie potrafią pokazać nam jak bardzo nas kochają czy cierpią z powodów naszych popełnianych błędów. Niestety potrafią ukrywać ból przez wiele dobrych lat, a oznaki choroby to stan w którym z żółwiem jest naprawdę źle. Dlatego regularne badania weterynaryjne, nasza obserwacja i edukacja na temat żółwi jest bardzo ważna w zrozumieniu ich funkcjonowania i utrzymania ich w zdrowiu.

Zakup żółwia powinien pochodzić tylko i wyłączanie ze znanych źródeł. Często w sklepach zoologicznych trzymane jest wiele różnych żółwi, które z braku utrzymania higieny czy kwarantanny mogą przenosić różnie choroby żółwiowe. Bakterie te mogą utrzymywać się przez długi czas w podłożu czy w miskach do kąpieli czy jedzenia, zarażając inne żółwie.

Hibernacja:
Żółwie które zapadają w sen zimowy (hibernacja), muszą każdej zimy niezależnie od wieku ten odpoczynek odbyć. Wyjątkami są żółwie chore. Strach właściciela przed hibernacja, wychodzi tylko i wyłącznie na niekorzyść żółwia. To właśnie dzięki niej żółwie przetrwały tyle milionów lat. Brak hibernacji gatunków zimujących zaburza ich funkcjonowania hormonalne, zaburza system odpornościowy jak również ukraca ich życie.

Żywienie:
Wszystkie żółwie lądowe jako podstawa diety żywią się różnorodnymi roślinami polnymi. W skład wchodzą liście, łodygi, kwiaty czy korzenie. Istnieją gatunki, które w swojej diecie jako mały dodatek znajdują produkty pochodzenia zwierzęcego, owoce, warzywa czy grzyby.
Hodowla i obserwacja żółwi może dać nam wiele satysfakcji pod warunkiem że zostaną zapewnione im odpowiednie warunki hodowlane, zanim jednak zdecydujemy się na zakup żółwia musimy liczyć się nie tylko z ich długowiecznością ale i kosztami związanymi z budową wybiegu, zapewnieniem miejsca do hibernacji dla gatunków zimujących czy kosztów eksploatacyjnych dla żółwi które nie zapadają w sen zimowy . Miłość do żółwi, to również chęć zapoznania się z różnorodnymi roślinami polnymi po to by zapewnić im odpowiednią zróżnicowaną dietę.
Podstawowe warunki dla żółwia lądowego - BROSZURA - 2023
.pdf
Pobierz PDF • 571KB

590 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page