top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Wybieg balkonowy

Żółwie europejskie (greckie, mauretańskie, obrzeżone) i stepowe to zwierzęta które najlepiej czują się mieszkając na zewnątrz. Nic nie poprawia ich komfortu życia jak dostęp do naturalnych promieni słonecznych, nocnych spadków temperatur czy zmian pogodowych. Niestety żadne terrarium domowe nie jest w stanie im dać tego czego potrzebują by żyć zgodnie z ich naturalnym zegarem. Każda osoba która wgłębiła się w problematykę trzymania żółwi w terrarium jest w stanie potwierdzić że jest w nim bardzo ciemno i nie możemy wyhodować żadnych roślin ponieważ jest w nim zbyt sucho. Temperatura nocna jest ciągle taka sama co utrudnia nam przygotowanie żółwi do hibernacji. Brak w nich naturalnych warunków atmosferycznych. Lokując je w domu nie zawsze mamy miejsce na to by zapewnić im odpowiednią ilość miejsca, a zakup szklanego małego zamkniętego terrarium w którym jest bardzo słaba wentylacja z połączeniem tego, że żółwie nie rozpoznają szkła i całymi dniami próbują się z nich wydostać jest wielkim nieporozumieniem i męczeniem tych zwierząt. Niestety trzymanie ich w takich suchych warunkach i strach przed hibernacją powoduje nieodpowiedni ich wzrost i przyczynia się do wielu chorób, które są zauważalne już po kilku latach. Żółwie europejskie i stepowe to żółwie które powinny żyć stale na wybiegu zewnętrznym.


Nawet jeśli zdajemy już sobie z tego sprawę i sami zauważyliśmy że nie ma nic lepszego jak zwierzak żyjący na zewnątrz, to czy na pewno pamiętamy o tym skąd pochodzi nasz żółw i dlaczego nie jesteśmy w stanie spotkać ich w naszym ojczystym kraju. Dokładnie tak! Jest im u nas po prostu za zimno i zbyt wilgotno, a ilość słonecznych dni w porównaniu z ich siedliskiem jest o wiele za krótka. Dlatego każdy wybieg powinien być wyposażony w szklarnie. Więcej przeczytasz na stronie: https://www.zpasjidozolwi.com/post/prawidłowe-trzymanie-żółwi-europejskich-i-stepowych


Nie można od tak wynieść ich z ciepłego komfortu nagle na zewnątrz na zimną ziemie bez dodatkowej szklarni i dodatkowego sprzętu jak lampy grzewcze. Wiele takich żółwi wtedy zakopuje się na kilka dni, ponieważ mają wrażenie że nadchodzą zimne dni, a dla nich to oznaka na przygotowanie swojego organizmu na odpoczynek zimowy, a przecież jesteśmy dopiero na początku wiosny która lubi platać nam figle pogodowe.


Żółwie to zwierzęta zimnokrwiste, które są zależne od temperatur panujących na zewnątrz. Oznacza to że ich organizm potrzebuje ciepła by mógł odpowiednio funkcjonować. Jeśli im tego nie zapewnimy to żółwie po prostu ,,wegetują”, a ich aktywność jest bardzo ograniczona. Jeżeli metabolizm nie przebiega prawidłowo, końcowe produkty przemiany materii nie mogą zostać uwolnione i zwierzę zatruwa się z czasem.


Szczęśliwi Ci, którzy mają dostęp do dużego ogrodu i są w stanie wybudować duże i funkcjonalne zagrody dla swoich żółwi. To najlepsze miejsce jakie możemy dać dla naszych żółwi. Rozwiązaniem dla właścicieli bez ogrodu jest trzymanie ich w dobrze zaprojektowanym wybiegu balkonowym. Musimy wtedy uporać się z dodatkowymi trudnościami w budowie takiego wybiegu na balkonie, ale poniższe zdjęcia pokazują, że Ci właściciele są również w stanie stworzyć dobre i funkcjonalne posiadłości żółwiowe, chociaż nie zawsze jest łatwo. Należy pamiętać że balkonowy wybieg nie zawsze będzie zapewniał wystarczającą ilość miejsca dla żółwi kiedy już urosną. Nie porzucajmy ich w przyszłości i miejmy to na uwadze. Nie zakupujmy im towarzyszy jeśli wiemy, że żółwik nigdy nie będzie żył w przyszłości na wybiegu w ogrodzie.


Co potrzebujemy do budowy wybiegu balkonowego:

- wybieg (klatka dla królików -dla małych żółwi, skrzynia, stara szafa)

- szklarnia z dodatkowym wyposażeniem (lampa grzewcza, ogrzewany domek)

- każda szklarnia powinna być wyposażona w automatyczny otwieracz dachu (ochrona żółwia przed przegrzaniem)

- odpowiednie podłoże -wystarczająco dużo aby żółw miał możliwość kopania jak również do wzrostu roślin, ziemia powinna być na tyle stabilna by żółw mógł na niej bez problemu chodzić

- kamienie (do ścierania pazurów)

- struktura (korzenie drzew, kawałki kory, większe kamienie, różne wysokości podłoża)

- śródziemnomorskie rośliny tworzące mikroklimat

- rośliny polne służące jako pokarm

- stały dostęp do świeżej wody pitnej


WAŻNE!

(Na dole w punkach wypisane zostały aspekty które w przeszłości spowodowały urazy, choroby bądź śmierć żółwi z powodu nieodpowiedniego trzymania. Weź je pod uwagę by zapewnić żółwiowi bezpieczne i zdrowe życie)


*Szklarnia musi być wyposażona w dodatkowy sprzęt elektroniczny po to by w zbyt zimne dni zapewnić żółwiom ciepło.

Więcej o sprzęcie w szklarni na stronie:


*Pamiętaj że poranne słońce jest dla żółwi ważniejsze niż te wieczorne, żółwie potrzebują naładować swoje baterie by odpowiednio ich metabolizm mógł funkcjonować. Dla osób które mają nasłoneczniony balkon tylko wieczorem, zalecane jest stałe włączanie lampy grzewczej w szklarni.


* Jeśli żółw przebywa ze względu na niskie temperatury w szklarni, zalecane jest stosowanie lamp z dodatkowym światłem UVB.

Doświetlenie szklarni lampami LED polepszy ich witalności. Żółwie lubią jak jest jasno.


* Mierz stale temperatury na balkonie by zorientować się jak bardzo nagrzewa się twój balkon. Na rynku dostępne są termometry które wysyłają alarm na telefon komórkowy. (w razie kiedy temperatury przekroczą groźną dla żółwia temperaturę powyżej 40 stopni).


* W każdej szklarni konieczne jest zamontowanie automatycznego otwierania dachu w szklarni który działa bez prądu. Chroni to żółwia przed przegrzaniem. Dodatkowo przy zbyt dużych upałach cały wybieg możemy chronić dużym parasolem, bądź zakrywać innymi materiałami.


* Pamiętaj o zamontowaniu górnej siatki na wybiegu by chronić żółwie przed drapieżnikami.


* Konieczne jest zastosowaniu drenażu by chronić wybieg przed zbyt dużymi opadami deszczu! Może to grozić podtopieniem żółwi.


* By chronić drewniany wybieg, stosowane są często czarne folie, które dodatkowo mogą również zbyt mocno ogrzewać wybieg.


* Podłoże na balkonie wysycha bardzo szybko, pamiętaj o jego częstym zraszaniu.


* Przy projektowaniu wybiegu balkonowego nie zapomnij o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni tak by żółw stojąc na początku wybiegu nie widział jego końca po drugiej stronie. Kamienie, kawałki kory, korzenie drzew jak również różne wysokości nadają wybiegowi strukturę. Sadząc zioła śródziemnomorskie takie jak rozmaryn, tymianek, oregano, szałwia czy lawenda tworzą odpowiedni mikroklimat dla żółwi. Te rośliny nie są chętnie zjadane ze względu na olejki eteryczne. Sadzenie różnorodnych bezpiecznych roślin polnych zapewnia różnorodną dietę i rozwija instynkt poszukiwawczy.


* Podczas przenoszenia żółwia na wybieg zewnętrzny umieść go bezpośrednio w szklarni pomiędzy roślinami by dać mu większe poczucie bezpieczeństwa. Nie kładź go bezpośrednio pod lampą i daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca zamieszkania. Zapewnij zawsze dostęp do świeżej wody.


* Upewnij się czy na pewno Twój balkon wytrzyma dodatkowy ciężar budowania wybiegu balkonowego.


* Sadząc rośliny na wybiegu najlepiej robić to grupkami by żółwie miały lepszą możliwość chowania się.


Nic tak bardzo nie inspiruje jak zdjęcia innych właścicieli i ich wybiegów balkonowych:

1.
Zdjęcia: Sandra Seebach


2.
Zdjęcia: Janina Kuhrt


3.


Zdjęcia: Elisa Caf


4.Zdjęcia: Sanni Hod


5.Zdjęcia: Basia TellmannJeśli chcesz podzielić się z nami swoim wybiegiem balkonowym, chętnie pokażemy go na naszej stronie. : )


Życzymy wszystkim żółwiom wspaniałego sezonu na świeżym powietrzu.Plusy i minusy wybiegu balkonowego i w ogrodzie:643 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page