top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Budowa dołu hibernacyjnego dla żółwi

Zaktualizowano: 14 gru 2023

Żółwie stepowe i europejskie możemy hibernować również na zewnątrz, lecz nigdy nie powinniśmy tego robić bez odpowiedniego zabezpieczenia chroniącego je przed innymi drapieżnikami, a przede wszystkim zbyt niskimi temperaturami. To właśnie głównie z powodu nieodpowiednich temperatur żółwie te nie zamieszkują naszych rejonów. Dodatkowo, żółwie stepowe są bardzo wrażliwe na zbyt wilgotne podłoża panujące w naszym kraju. Wiele takich zwierząt które były pozostawione na okres zimy bez dodatkowych zabezpieczeń doprowadziło je do śmierci jak również wielu innych chorób.


Przed budową dołu do hibernacji dla żółwi upewnij się w sklepie budowalnym jaka jest głębokość przemarzania gruntu w twoim miejscu zamieszaknia. W Polsce wynosi ona od 80 do 140 cm.


Pierwszy dół hibernacyjny dla moich żółwi greckich Testudo hermanni boettgeris zbudowałem sam i zdecydowałem się na użycie betonu. W tym celu wykopałem dół o głębokości około 50 cm, wyłożyłem dno warstwą 10 cm grubego kruszywa wapiennego i położyłem na to siatką ze stali nierdzewnej z małymi oczkami. To zapobiega dostawaniu się szczurów lub podobnych stworzeń do dołu podczas hibernacji, a nadmiar wilgoci może dalej swobodnie krążyć. Następnie zbudowałem formę o głębokości 40 cm i 25 cm dla części nadziemnej. Co dało razem ok 65 cm wysokości.

Nie zapomnij zaplanować wejścia dla zwierząt i rurki przez którą można dostarczyć prąd w środku szklarni!

zdj. Stefan Knoll

Po utwardzeniu betonu usunąłem formę i na zewnątrz nakleiłem izolację o grubości 40 mm ze styroduru.

zdj. Stefan Knoll

Ścianę zewnętrzną dla estetyki okleiłem resztami płaskich kamieni. I położyłem na to belki drewniane. Zamontowałem gniazdko elektyczne.

zdj. Stefan Knoll

Dół hibernacyjny wypełniłem nienawożoną luźną wartwą ziemi, a na całą konstrukcję postawiłem szklarnię. Wówczas zdecydowałem się na szklarnie od firmy Beckmann z płytami o grubości 16 mm.

  zdj. Stefan Knoll

Dziś prawdopodobnie zdecydowałbym się na całą szklarnie która przepuszcza UVB - płyty komorowe plexiglass Alltop . Jakość jest po prostu niezrównana. Po pewnym czasie sam wymieniłem jedynie dach szklarni na płyty Alltop przepuszczające światło UV, które zostały mi dostarczone przez niemiecką firmę Soli animals. Można również używać szklarnię z płyt polięglanowych (tak jak na zdjęciu), lecz należy pamiętać o lampie grzewczej z UVB na wiosnę i jesień, kiedy to żółwie spędzają tam najwiecej czasu.


W przypadku drugiego dołu hibernacyjnego dla moich żółwi obrzeżonych Testudo Marginatas, zasadniczo wybrałem podobną metodę budowy. Tylko zdecydowałem się na cegły, ponieważ budowa jest jeszcze mniej skomplikowana. Ponadto w tym przypadku wykopałem głębszy dół i zszedłem jeszcze o dodatkowe 20 cm, ponieważ Marginaty w wieku dorosłym są po prostu większe i kopią głębiej. 


*jeśli istnieje ryzyko zalania ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, należy dodatkowo w dole hibernacyjnym zamonotwać rurkę do której mocujemy inteligentny czujnik zalania. W takim przypadku warto zamontować również rury drenażowe. Jeśli dół zapełni się wodą, może być to śmiertelne dla żółwi, dlatego warto zachować środki ostrożności.


zdj. Stefan Knoll


zdj. Stefan Knoll


    zdj. Stefan Knoll


  zdj. Stefan Knoll


Szklarnia ciągle pełni funkcję dogrzewania żółwi przez cały rok, a podczas zimy również zabezpiecza miejsce hibernacji. Pod koniec jesieni obie szklarnie wypełniam grubą warstwą liści bukowych, ponieważ doskonale izolują, zatrzymują wilgoć i nie powodują pleśni. Technikę tę stosuję zimą tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10 stopni Celsjusza. W szklarni również możemy zasadzić rośliny jak np. rozmaryn, lawenda, tymianek które stworzą dodatkowy mikroklimat. Wtedy żółwie mogą zakopywać się w ziemi, kierując się swoim instynktem podobnie jak robią to w naturze. Rośliny są w stanie przetrwać niskie temperatury, ponieważ pochodzą z tych samych obszarów co nasze żółwie. Jeśli rośliny nie rozwijają się dobrze w szklarni, warto zastanowić się czy parametry wewnątrz szklarni są odpowiednia dla naszych żółwi.


Moje najstarsze żółwie mają 27 lat, a każda zima była przeżywana bez problemów i strat. Nawet młode żółwie hibernują u mnie w takim dole hibernacyjnym. Dodatkowa instalacja kamer w środku szklarni może być bardzo pomocna, ponieważ zawsze można sprawdzić czy zwierzę się budzi lub czy w środku znajdują się niezapraszani goście jak drapieżniki które w czasie zimy szukają pożywienia.


zdj. Stefan Knoll

Mogę tylko polecić taki sposób zimowania, ponieważ zwierzęta same regulują wszystko, i nie trzeba ich przenosić do lodówki ani wyjmować je zbyt wcześnie. Liście bukowe usuwam głównie około połowy marca, aby stopniowo docierały cieplejsze temperatury do ziemi.


Zabezpiecznie

Dół hibernacyjny należy zabepieczyć dodatkowym ogrzewaniem by osiągnąć temperatury do 5-6 stopni. Dla żółwi europejskich temperatura nie powinna spać poniżej 4 stopni. Dla żółwi stepowych nie niżej niż 3 stopnie.


Szklanie można zabezpieczyć przed zbyt niskimi temperaturami nagrzewnicą elektryczną z dodatkowym termostatem, którego czujnik mocuje się blisko ziemi (koło miejsca hibernacji żółwia). Ten rodzaj kontrolowania temperatur jest bezpieczny.Innym tańszym sposobem jest stosowanie domków sypialnianych które są szczelnie zakmnięte i ewentualnie dodatkowo ocieplane. Na dachu domku montuje się kable grzewcze bądź maty grzewcze które uruchamiają się w razie kiedy temperatury spadną poniżej oczekiwanych.


zdj. Radoslaw Rusiecki


zdj. Frank Meischner

  zdj. Frank Meischner


Wybieg awaryjny

Jeśli nie możesz wystarczająco ogrzać dołu hibernacyjnego przy zbyt niskich temperaturach lub występują w nim inne problemy techniczne bądź problemy z drapieżnikami, musisz zapewnić żółwiom ciepło i ochronę w wybiegu awaryjnym (zimne pomieszczenie, piwnica) do czasu rozwiązania problemów. Zwierzęta powinny jak najszybciej wrócić z powrotem do ogrzewanego dołu hibernacyjnego by mogły dalej kontynuować hibernację. Przy jakichkolwiek innych problemach zdrowotnych skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu dalszych instrukcji przetrzymywania żółwi. Domowe terraria na ogół nie nadają się do tymczasowego przetrzymywania żółwi ze względu na rozmiary, brak spadku temperatur, niską wilgnotność i panującej w niej wysokie temperatury. W przeszłości często zalecano by po hibernacji trzymać żółwie w domu w wysokich temperaturach, a później przenosić je na wybieg zewnętrzny. Wynikało to z faktu braku dostępu do szklarni i dodatowej technologii.

Dziś eksperci i weterynarze odrzucają tą metodę i zalecają by żółwie miały dostęp do szklarni z dodatkowych ogrzewaniem po to, by po hibernacji mogły czuć nadchodzącą wiosnę i wzrastające z czasem temperatury, a przy tym mogły żyć ich naturalnym rytmem.Tekst: Stefan KNOLL i Frauke HUSTINX

Opracowanie i tłumaczenie: Radosław RUSIECKI

Dodatkowe źródło:


131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page