top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

5 jesiennych rad od weterynarza

Zaktualizowano: 26 gru 20231. Ochrona przed myszami, szczurami, psami, kunami i innymi zwierzętami

Gdy robi się chłodniej, żółwie poruszają znacznie wolniej i szybko stają się ofiarami różnych drapieżników. Gdy tylko temperatura na zewnątrz osiągnie zaledwie 10 stopni, żółwie powinny pozostać wyłącznie w schronieniu. Szklarnie powinny być zamknięta od zewnątrz ciężką kamienną płytą. Wtedy żółwiowi nic nie może się stać.


2. Przytulna kryjówka

Żółwie preferują małe, wąskie miejsca do odpoczynku. Przestronne jaskinie czy zbyt duże domki nie odpowiadają warunkom panującym na wolności. Zwierzęta nie czują się w nich bezpiecznie. Dlatego też należy zapewnić dobrze przepuszczalne, luźne podłoże glebowe o głębokości co najmniej równej głębokości skorupy. Jeśli zastosowane zostanie znajome podłoże, żółw uniknie nowych zapachów i niepotrzebnego stresu.


3. Mech jako regulator wilgotności

Luźny mech na podłożu bądź wymieszany z podłożem pochłania nadmiar wilgoci i uwalnia ją ponownie po wyschnięciu. Minimalizuje to ryzyko przesuszenia żółwia. Podczas zbierania mchu należy pamiętać, że wiele gatunków mchu jest w Polsce chronionych.


4. Dobrej jakości liście jako warstwa izolacyjna

Dopóki nie nadejdzie czas na przeniesienie żółwia w głęboki sen do miejsca hibernacji, będą występować naturalne wahania temperatury. Dzięki grubej warstwie nie gnijących liści bukowych lub dębowych jako izolacji, żółw jest dobrze chroniony przed ekstremalnymi spadkami temperatury i ma wystarczająco dużo czasu, aby zakopać się głębiej.


5. Odpoczynek i cierpliwość - "wewnętrzny zegar"

Żółwie przez kilka milionów lat, udoskonaliły naprzemienne fazy aktywności i odpoczynku. Mają wrażliwy biorytm, który jest zakłócany przez ciepłe kąpiele i ciągłe ich do niego zmuszanie. Może to skutkować zwiększoną podatnością na choroby. Przygotowanie do hibernacji to delikatna faza, w której żółw potrzebuje dużo odpoczynku i spokoju. Kilka kąpieli w chłodnej wodzie w ostatnich dniach pomaga uzupełnić zapasy wody. Najlepiej nadają się do tego podstawki od doniczek. Dlatego dostęp do wody powinien być zawsze dostępny, a wtedy żółw sam decyduje, kiedy zakończy kąpiel.


Ważne: Chore żółwie mogą wymagać częstych kontroli i krótszego okresu hibernacji! Aby uzyskać poradę w tej i innych kwestiach związanych z hibernacją, zalecamy osobistą konsultację z weterynarzem specjalizującymi się żółwiami.Tekst: Lekarz weterynarii w specjalizacji gadów Anne Fischer

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page