top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZpasjiDOzolwi

Jak zbudować terrarium?

Przeglądając strony internetowe by zakupić największe terrarium dla naszego żółwia czasami przyprawia nas o ból głowy kiedy widzimy jak dużo potrafią one kosztować. Im większe tym droższe, dlatego czasami z ograniczonego budżetu godzimy się na mniejsze, a żółw przez to ma małe pole manewru do tego by czuć się chociaż trochę jak u siebie w domu. Sam mierzyłem się z tym problemem, dopóki nie poznałem mojego znajomego który będąc kompletnym amatorem zbudował sam gitarę elektryczną, a przy tym zapłacił o wiele wiele mniej i było to coś stworzonego przez niego. On był moją inspiracją do tego jakże dla mnie ,,bardzo trudnego projektu", który na końcu okazał sie wielką przyjemnością i totalną łatwizną. Polegało to tylko na połączeniu płyt w jedną całość. Na prawdę nic skomplikowanego, a efekt sami zobaczycie na końcu.


Musiałem zbudować terrarium z myślą o żółwich szczelinowych które pochodzą z Afryki. Jest to gatunek który nie hibernuje w zimę i musi po prostu przebywać wewnątrz w ciepłym pomieszczeniu. Muszę tu jednak nadmienić że terrarium nie nadaje się dla żółwi takich jak grecki, stepowy, mauretański czy obrzeżony. Są to gatunki które muszą mieszkać na zewnątrz z dodatkową szklarnią, a w zimę odbyć odpoczynek. Jeśli z jakiś powodów żółw nie może hibernować weterynarze zalecają trzymanie tych żółwi w otwartych terrariach.Zabierajmy się do pracy...


Co porzebujemy:

-płyty OSB o grubości 12mm

-wiertarka

  • otwornica

  • wiertło 3mm

-konfirmaty 5mm/40mm -ok 42 sztuk

-śrubokręt

-kółka wentylacyjne

-prowadnice dwutorowe do szyb

-folie do oczek wodnych

-taśma dwustronna

-klej (Pattex multi)

-szyby


  1. Zdecydowałem się że moje terrarium powstanie z niedrogich płyt OSB o grubości 12 mm. Rozrysowałem sobie dokładnie plan i udałem się do sklepu budowniczego. Dałem im dokładny plan, a w sklepie przycieli mi płyty na kawałki jakie dokładnie potrzebowałem.

2. W sklepie budowniczym zobaczyłem jakie mają do zaoferowania kółka wentylacyjne i do tego dokupiłem końcówkę do wiertarki zwaną otwornicą o szerokości takiej by zmieściły się kółka wentylacyjne. Na dwóch bocznych płytach zrobiłem po 3 otwory.
3. Przyglądając się rozpisanym rozmiarom na zdjęciu na górze jesteśmy w stanie określić gdzie dokładnie potrzebujemy zrobić dziurki do tego by dokładnie wkręcić konfirmaty. Dlatego najpierw przyłożyłem dwie płyty do siebie i wywierciłem otwór zwykłym wiertłem 3mm. Wkręciłem śrubkę, a na koniec dokręciłem ją zwykłym śrubokrętem. Są również specjalne wiertła do konfirmatów, lecz ja poradziłem sobie bez nich.


4. Przykręciłem z przodu płytę o wymiarach 167,6x13 cm na dole. Żółwie nie rozpoznają szyby dlatego ważne by terrarium na dole było zakryte. W przeciwnym razie żółwie przez cały dzień próbują się przedostać mozolnie przez szybę. W sklepie budowniczym kupiłem folię do oczek wodnych i obłożyłem spód terrarium w celu zabezpieczenia przed zalaniem. Przykleiłem ja na taśmę dwustronną.


jak zbudowac terrarium


5. W internecie zamówiłem prowadnice dwutorowe do szyb i przykleiłem je klejem do płyt. Grubszą część prowadnicy przyklejamy na górze by szyba była stabilna. Moje zamówione prowadnice były trochę zbyt długie, ale bez problemu skróciłem ją ostrym nożem.6. Wysypałem ziemię gliniastą, piasek i dodatkowo glinę do stabilniejszego podłoża. Żółwie szczelinowe nie kopią w ziemi. Dodatkowo zrobiłem wiele kryjówek z kamieni łupek.


budowa terrarium


7. U szklarza zamówiłem szyby o wymiarach 87x37 cm i grubości 4 mm.


budowa terrarium

Gotowe !!!


59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page